Chcę zrobić sobie tatuaż. Jak mam się przygotować?

Kiedy zbieraliśmy historie o nieudanych tatuażach, odkryliśmy, że wielu błędów, których teraz żałują nasze bohaterki, można było uniknąć dzięki staranniejszemu przygotowaniu.

Jak wybrać miejsce do tatuażu i znaleźć godnego zaufania artystę? Jak zachowywać się podczas sesji i dbać o skórę po jej zakończeniu? Pytamy o to tatuażystkę Oleksandrę Belyaeva-Kodatską.
Planuję zrobić swój pierwszy tatuaż. Od czego zacząć?

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, powinieneś skonsultować się z lekarzem: powie ci on, czy ingerencja w skórę może wpłynąć na przebieg choroby lub spowodować jej nawrót.

Przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu jest cukrzyca, łuszczyca i alergiczne zapalenie skóry. Nie zaleca się również wykonywania tatuażu w okresie ciąży i laktacji.

Gdzie szukać referencji?

Polecam zajrzeć na Pinterest w poszukiwaniu inspiracji. Instagram i Facebook są również bardzo wygodne. Nikt nie odwołał starego przyjaciela Google.

Ale jeśli to ci nie wystarczy, sprawdź galerie sztuki i muzea. Zwróć uwagę na naturę, florę i faunę. Zapisuj, nagrywaj, fotografuj, formuj swój pomysł i pisz do wybranego artysty.
Jak wybrać miejsce?

Najprostszym sposobem jest wybranie miejsca, które chcesz podkreślić i udekorować, aby przyciągało więcej uwagi. Lub odwrotnie, jeśli nie chcesz codziennie błyszczeć tatuażem, wybierz miejsce, które możesz przykryć ubraniem. Pierwszy tatuaż można wykonać w miejscu, które będzie mniej bolesne, takim jak przedramię.

Możesz również wybrać miejsce na podstawie samego obrazu. Czyli sprawdzić, jak będzie wyglądał w spokojnym stanie, czy będzie się odkształcał w ruchu. Wszystko to zostanie doradzone przez mistrza.

Zwykle polecam rozmiar, najlepsze miejsce i odwodzę klienta od początkowo nieudanego pomysłu. Na przykład lepiej w ogóle nie robić tatuażu na podeszwie stopy, palcach, języku, genitaliach czy dłoniach. Większość profesjonalnych artystów nawet nie zgodzi się na wykonanie takiej pracy. Ale jeśli artysta specjalizuje się w tatuażach na palcach, a Ty widziałeś dobrze zagojone, a nie rozmazane tatuaże, to czemu nie.
Jak wybrać dobrego stylistę paznokci?

Możesz szukać artystów na Instagramie i innych portalach społecznościowych. Tam możesz przejrzeć galerię prac artysty, wybrać te, które Ci się podobają pod względem stylu i techniki oraz zwrócić uwagę na szczegóły. Poszukaj zdjęć zagojonych tatuaży, a jeśli ich nie widzisz, zapytaj artystę osobiście.

Polecam kontakt z artystami, którzy sami tworzą indywidualny projekt. Jeśli ty lub twój tatuażysta kopiujecie pracę innego tatuażysty, jest to kradzież własności intelektualnej. Kradzież nie jest dobra. A świadomość, że ma się tanią podróbkę, a nie oryginał, to wątpliwa przyjemność.

Często artyści publikują zdjęcia swojego miejsca pracy lub filmy lub zdjęcia z procesu. Zwróć uwagę na montaż miejsca. Wszystkie narzędzia i przedmioty dotykane przez technika paznokci i klienta powinny być owinięte folią lub specjalną barierą ochronną, igły również powinny być owinięte, a gumowe rękawiczki powinny być noszone. Klient powinien być obecny podczas ostatecznego przygotowania miejsca do sesji i rozpakowywania igieł.

Idealny tatuażysta to tatuażysta uczciwy. Jeśli zapytasz tatuatora o jednorazowe igły, a on odpowie coś w stylu: "Och, nie ufasz mi", powinieneś się nad tym zastanowić. Dlaczego ucieka od odpowiedzi? Może i powinien ci je po prostu zademonstrować.

Dobrze też, jeśli wybierzesz artystę, który robi na tobie wrażenie jako osoba. Zwłaszcza jeśli jest to praca na dużą skalę. To sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany i komfortowo.
Jakie szczegóły należy omówić z technikiem paznokci podczas konsultacji?

Najczęściej tatuażysta musi opisać pomysł, przybliżony rozmiar tatuażu w centymetrach i lokalizację. Czasami proszę o przesłanie osobistego zdjęcia części ciała, na której klient chce wykonać tatuaż. Następnie, biorąc pod uwagę anatomię i odcień skóry, tworzę indywidualny projekt.

Jeśli masz jakieś obawy, wyraź je. Najczęściej jest to po prostu panika przed nieznanym.
Jak przygotować się do sesji?

Ważne jest, aby dobrze się wyspać w noc poprzedzającą sesję. Pozwoli to ciału poczuć się bardziej zrelaksowanym.

Nie pij alkoholu ani nie zażywaj narkotyków dzień wcześniej, a zwłaszcza w dniu sesji. Staraj się nie przyjmować leków rozrzedzających krew w dniu sesji. Wszystko to komplikuje pracę.

Dobrze jest dokładnie oczyścić i wyszorować obszar skóry, na którym zostanie umieszczony tatuaż dzień wcześniej. Na noc należy nałożyć krem nawilżający, zwłaszcza jeśli skóra jest podatna na wysuszenie.

Zalecam dobrze zjeść przed sesją. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo. Przynieś lunch lub pomyśl o dostawie jedzenia z wyprzedzeniem.
Wybierz ubrania, które zapewnią artyście łatwy dostęp do miejsca przyszłego tatuażu. Jak rozumiesz, jest to praca z płynami i tuszem. Zdarza się, że tusz dostaje się na ubrania, a plamy te nie zawsze można zmyć. Noś to, co Ci nie przeszkadza, a jeśli chcesz, weź ze sobą ubrania do ładnego zdjęcia na koniec pracy.
Weź ładowarkę. Studia zazwyczaj je mają, ale nie jest pewne, że będzie ich wystarczająco dużo dla wszystkich.

Należy pamiętać, że większość mistrzów nie zezwala na cheerleaderki i zwierzęta domowe w studiu.
Odwołaj siłownię i basen na 7-10 dni wcześniej.
Złe samopoczucie, gorączka i inne objawy przeziębienia to sygnał, że lepiej zostać w domu. W takim stanie narażasz wygląd przyszłego tatuażu i narażasz artystę, który nie chce być chory.
Czy powinienem stosować środki przeciwbólowe?

Nie zalecam stosowania środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Środki przeciwbólowe mogą zmieniać właściwości krwi i powodować jej rozrzedzenie. To sprawia, że praca staje się trudniejsza, a czasami niemożliwa.

Artysta tatuażu nie może używać w swojej pracy środków przeciwbólowych i znieczulających w zastrzykach. Powinien to zrobić anestezjolog, którego nie ma w studiu. Jeśli powiedziano ci, że wstrzykną lidokainę, lepiej wybrać inne studio. Istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, a jeśli nie udzielisz pierwszej pomocy w odpowiednim czasie, skutki mogą być katastrofalne.

Do pracy z makijażem permanentnym i tatuażami używa się specjalnych kremów i żeli, które zmniejszają wrażliwość na krótki czas (10-40 minut). Staram się nie używać środków przeciwbólowych, ponieważ powodują one szorstkość skóry i utrudniają penetrację igły. Z tego powodu po zagojeniu się tatuażu mogą czasami pojawić się luki i plamy, które będą musiały zostać skorygowane. Uważam, że ryzyko skutków ubocznych i niedoskonałych rezultatów nie jest warte krótkotrwałego spadku wrażliwości podczas pracy.
Jak zachowywać się podczas sesji? Czy mogę jakoś odwrócić swoją uwagę od bólu?

Podczas sesji najlepiej zachowywać się spokojnie. Nagłe ruchy i głośne dźwięki tylko zepsują nastrój technika paznokci i wpłyną na jakość pracy.

Będzie Ci łatwiej, jeśli dobrze się wyśpisz przed sesją. Tatuowanie jest stresujące dla organizmu; aby sobie z nim poradzić, ciało potrzebuje zasobów.

Może to być bolesne, jeśli zraniłeś się i nastawiłeś się na ból. Albo piłaś alkohol wieczorem. PMS u kobiet również wpływa na wrażliwość. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Ale niektóre kobiety mają większą wrażliwość w te dni, więc lepiej wybrać dni po miesiączce.

Jeśli tatuażysta jest otwarty na dialog podczas pracy, porozmawiaj. To bardzo pomaga. Ale nie wszyscy artyści (i nie przez całą sesję) lubią rozmawiać, ponieważ sesja tatuażu wymaga dużej aktywności mózgu i koncentracji.

Możesz rozpraszać się filmem lub serialem telewizyjnym, słuchać muzyki, czytać książkę lub grać w grę. Innymi słowy, możesz zrobić wszystko, aby odwrócić swoją uwagę od nieprzyjemnych uczuć. Nie zapominaj jednak o słuchawkach.
Jak dbać o tatuaż po sesji?

Każdy technik paznokci zaleca pielęgnację na swój sposób, w zależności od techniki i doświadczenia.
Ja polecam dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie specjalnej folii do tatuażu, jeśli masz mały tatuaż lub tylko kontur lub małą korektę.

W pierwszych dniach po sesji wraz z tuszem zostanie uwolniona niewielka ilość limfy; jest to normalne w niewielkich ilościach. Folii nie należy przekłuwać ani owijać folią spożywczą, powinna "oddychać". Staraj się nie pocić, ponieważ pot będzie zbierał się pod folią.
Zalecam chodzenie z folią spożywczą przez 5-6 dni. Jeśli zacznie się odklejać na krawędziach, można ją przykleić plastrem.

Aby usunąć folię, należy spryskać ją parą pod prysznicem i ostrożnie odkleić. Następnie umyj obszar mydłem antybakteryjnym i nałóż krem gojący tatuaż.
Krem należy nakładać cienką warstwą przez 14-35 dni po sesji, aż do całkowitego wygojenia.

Drugą metodą jest użycie pieluch jednorazowych. W żargonie tatuażystów "staromodny sposób". Przez pierwsze 3 dni, co najmniej trzy razy dziennie, należy myć tatuaż wodą z mydłem czystymi rękami. Po umyciu należy go posmarować kremem gojącym tatuaż, przykryć pieluchą i zabezpieczyć plastrem. Po 3 dniach takich manipulacji tatuaż można po prostu umyć i przykryć kremem na kolejne 2-3 tygodnie.
Tatuażu nie należy drapać, pocierać alkoholem ani odklejać. Przez 7-14 dni po sesji nie należy uprawiać sportu, chodzić do łaźni, sauny, basenu ani pływać w wodzie.

Przed wyjściem na słońce należy nałożyć krem z filtrem SPF 50+ i nakładać go ponownie po każdym pływaniu lub, jeśli przebywasz w bezpośrednim świetle słonecznym, co godzinę.

Jeśli pojawi się wysypka, podejrzane zaczerwienienie lub swędzenie, natychmiast prześlij wyraźne zdjęcia swojemu styliście paznokci. Zwykle w ten sposób objawiają się alergie, ale tylko lekarz może udzielić zaleceń dotyczących leczenia.
W jakich okolicznościach może być konieczna korekta po wygojeniu?

Jeśli tatuażysta jest profesjonalistą, a klient dobrze dbał o tatuaż i ogólnie monitoruje swoje zdrowie, wygojony tatuaż od razu wygląda świetnie. Korekta jest jednak zalecana w większości przypadków, ponieważ skóra nie jest papierem ani płótnem, ale żywym organizmem. Niektóre niuanse w pracy mogą zwisać po wygojeniu, a artysta po prostu udoskonala swoje dzieło sztuki, które będziesz podziwiać przez wiele lat.